+972545900683

כל מי שאיי פעם ניגש לבנות אתר אינטרנט בטח נתקל או שמע על מערכות ניהול התוכן וויקס(WIX) או וורדפרס(WordPress).

מי שבכל זאת לא יודע על מה מדובר, אז שני המערכות הללו הינן פלטפורמות המאפשרות בנייה וניהול של אתר אינטרנט ללא צורך במפתחים(ידוע גם כמערכת ניהול תוכן / CMS).

למרות שהייעוד של שני המערכות זהה, אופי העבודה שונה והמערכות נבדלות במספר תחומים.

אנשי בניית אתרים וקידום פעמים רבות נוטים לחרוץ את גורל אחת המערכות, אבל האמת היא ששתי המערכות מעולות, כל אחת בדרכה שלה.

במאמר הבא החלטתי להשוות את שני המערכות על מנת להכריע מי יותר טובה, על פי שישה קרטריונים:

  • עלויות הקמה
  • נוחות ממשק המשתמש
  • תבניות העיצוב, התוספים
  • ייעילות הקידום האורגני
  • האופציה להוסיף חנות וירטואלית

לפני שאתחיל, אציין כבר מהתחלה שאני איש של וורדפרס ומעדיף בכל מקרה להשתמש בוורדפרס, אך במאמר זה אהיה נטרלי ככל האפשר.

עלות הקמת אתר

עלות הקמת אתר מכילה מרכיבים רבים לרבות: עלויות עבור שם מתחם(דומיין), אחסון, אבטחה, והקמה/פיתוח.

וויקס מאפשרת למשתמשיה להקים אתר ללא שום ידע טכני קודם תוך מתן מעטפת שירותים מלאה.

במילים אחרות האחסון, שם המתחם, קבצי האתר וכל מה שאתם צריכים מסופק על ידי וויקס. למרות שוויקס מציע אופציה להקים אתר בחינם, הרי שמדובר באתר שיושב תחת שם המתחם שלה ולא באמת נמצא בבעלותכם.

 

המשמעות היא שלא תוכלו להוסיף את Google Analytics לניטור התנועה והגולשים באתרכם.

ללא אינטגרציה של גוגל אנאליטיקס נתקשה לקדם את האתר ולא נוכל לקבל תמונת מצב מלאה לגבי הגולשים בו.

אי לכך, סביר להניח שנאלץ לבחור בחבילת פרימיום של וויקס.

חבילה זו מקנה לכם שם מתחם ייחודי ואת האופציה להוסיף את Google Analytics, ומבוססות על תשלום חודשי(החל מ-11$ בחודש) מה שקושר אותכם ל-WIX.

 

וורדפרס היא מערכת קוד פתוח והיא חינמית לכולם. WordPress.org מציעים את הקבצים להורדה בחינם. מכאן העלויות המינמליות לכל היותר שתאלצו לשלם עבור אתרכם הינם עבור אחסון האתר ושם המתחם.
שמות מתחם בינלאומיים (.com) יעלו לכם בסביבות ה-10$ לשנה, ושמות מתחם ישראלים(.co.il) יתומחרו בהחל מ-60 ש"ח לשנה. אחסון אתרים בישראל עולה החל מ-23 שח בחודש לאלו שאני עובד איתם ובסביבות ה-5$ בחודש לכאלו הנמצאים בחו"ל.

מכאן, עלויות אתר וורדפרס בסיסי מסתכמות בסביבות 80$ לשנה בממוצע.

בהשוואת העלויות וורדפרס מנצח, מכיוון שבטווח הארוך, הוא ייצא הרבה יותר זול.

ממשק משתמש

נוחות ממשק המשתמש של מערכת ניהול התוכן היא קריטית, בייחוד כשלבונה האתר אין ניסיון קודם או כאשר האתר מנוהל על ידי צוות של אנשים.

וויקס מציע ממשק משתמש נוח לבניית האתר המבוסס על Drag n' drop איתו אתם מעצבים ובונים את האתר על ידי גרירת אלמנטים מרשימה למקום בו אתם רוצים שהם יופיעו(ממש כמו שעושים מצגת ב-Power Point).

וורדפרס, מגיע עם ממשק עורך ויזואלי בסיסי המאפשר לכם לעצב ולערוך את הטקסט אך לא מדובר כאן בממשק גרירה, ולא ניתן לראות את השינווים שאתם עושים בלייב, כלומר צריך לשמור או לחלופין לעבור למצב Preview, אך השינווים לא נעשים בזמן אמת כמו במקרה של וויקס.

ויחד עם זאת, כיום ערכות נושא פרימיום של וורדפרס מספקות עורך Drag n' Drop טוב לא פחות(ואף יותר לפעמים) מזה של וויקס או מאפשרת התקנה של תוספים המאפשרים פונקציה זו, כמו Elementor שקיימת לו גם גירסה חינמית.

במבחן זה, וויקס מנצחת בהנחה שאנחנו מדברים על אתר שכולו חינמי, אחרת אין הבדל בין השניים ותבניות הפירמיום של וורדפרס ייספקו ממשק ניהול נוח לא פחות.

תבניות עיצוב

לעיצוב של אתרכם תפקיד מפתח בהצלחתו והוא לא צריך רק להראות טוב(אתר אינטנט זה לא לוח הפירסום הגדול בכביש).

האתר צריך להיות ידידותי למשתמש, לא כבד מדיי ואופטימלי, והכי חשוב פרקטי(נתקלתי בהרבה עיצובים של גרפיקאים שפשוט אינם פרקטים).

בנוסף עיצוב האתר צריך להיות כזה שיחרוט את המותג שלכם בראש הגולש.

עיצוב האתר והתבנית צריכים להיות רספונסיבים, כלומר, להתאים לכלל הרזולוציות(שיתאים גם למחשב, גם לטאבלט וגם לנייד).

וויקס מציע למשתמשיה כ-500 תבניות עיצוב ידידותיות למשתמש ומוכנות מראש. כל תבניות העיצוב מבוססות על הטכנולוגיות העכשיוויות(HTML 5) ורספונסיביות לחלוטין(מותאמות לרזולוציות השונות). בנוסף ממשק המשתמש שציינתי קודם, מאפשר גם לראות בנפרד כיצד יראה האתר בגירסת ה-Desktop, ה-Tablet וה-Mobile ולעצב אותם בנפרד.

באמצעות הבנאי הויזואלי תוכלו להתאים אישית את התבנית לעיצוב שלכם, לשנות את הפריסה וממש לבנות את האתר כאילו אתם בונים מצגת Powerpoint.
החסרון הגדול של וויקס נובע מעצם היותה מערכת קוד סגור ולכן אין לכם שום שליטה על הפונקציונאליות של התבנית וגם אם יש לכם מפתח שיכל לבצע את העבודה, הוא לא יוכל לבצע אותה בוויקס. בנוסף חסרון בולט ומשמעותי נוסף של וויקס הוא העובדה שכאשר בחרתם תבנית, לא תוכלו להחליף אותה יותר לתבנית אחרת.

וורדפרס מודולרית וגמישה בהרבה מוויקס. ישנם אלפי ערכות נושא המוצעות בחינם ובתשלום. למרות שערכות הנושא החינמיות מגיעות עם תמיכה מוגבלת, הן עוברות בדיקה דקדקנית על ידי צוות הפיתוח שלהן.

תבניות בתשלום (פרימיום) מקנות לכם אפשרויות ייחודיות כל אחת. בנוסף חלק ניכר מתבניות העיצוב בתשלום היום מציעות פונקציונאליות שלא התאפשרה בעבר (כמו עורכי ה-Drag n' drop בזמן אמת) מה שמצמצם פה את הפער עם וויקס.

כמו כן, רוב התבניות רספונסיביות וידידיותיות למשתמש. ערכות נושא חינמיות ניתנות להורדה מספריית התבניות של וורדפרס ועיצובים בתשלום ניתנים להורדה ממספר חנויות כמו themeforest או elegantThemes.
בנוסף, ניתן להגדיר בוורדפרס תבניות אב וילד, וכך בעצם תוכלו תמיד מפתח או ללמוד מהצד כיצד לבנות הרחבות לתבניות קיימות ואף לבנות תבניות מאפס.

לוורדפרס יש יתרון משמעותי על וויקס בנושא העיצוב והפריסה שכן היא מציעה כמות רבה בהרבה מזו שוויקס מציעה, וורדפרס יותר גמישה ומאפשרת החלפה של תבניות העיצוב מעת לעת(ללא פגיעה בתוכן האתר) וכמובן אתם יכולים להתאים אותה, לערוך אותה ולעשות מה שתרצו אותה כעוות נפשכם שכן כל וורדפרס ביסודה היא קוד פתוח.

קידום אורגני לאתר (SEO)

על מנת לקדם אתר בשיטה האורגנית בגוגל בפרט ובמנועי החיפוש בכלל, נדרשת התאמה מיוחדת באתר על מנת להקל את תהליך הכנסת האתר שלכם למנוע החיפוש(אינדוקס/Indexing) ועל מנת להתעלות על מתחריכם.
אפשרות לבצע פעולות SEO טכניות כמו שינוי תגיות META, יצירת מפת אתר, עריכת קבצי ה-Robot, הינה הכרחית על מנת שקידום האתר האורגני בגוגל יצליח. בנוסף נדרשת הטמעה של יישומי עזר של גוגל על מנת שתוכלו לקבל תמונת מצב על קידום אתרכם.

וויקס בגירסתה החינמית לא מאפשרת עבודה עם SEO, מכיוון שלא ניתן להטמיע את תוכנת המעקב של גוגל(GOOGLE ANALYTICS).
אי לכך, יהיה קצת קשה לקבל מידע מעמיק לגבי אופי התנהגות המשתמשים שלכם באתרכם.
זה לא שאי אפשר לקדם אתר בלי Google Analytics, זה פשוט יהיה הרבה פחות נוח ולא נוכל לקבל תמונת מצב מעמיקה על אופי המשתמשים.
בעברה, לוויקס היו בעיות חמורות בהתאמה שלה למנועי החיפוש (SEO). בעיות אלו כללו שימוש בטכנולוגיות שאינן מותאמות למנועי חיפוש(פלאש, איכס) או שימוש לא נכון בטכנולוגיות קיימות (AJAX).
בעזרת SEO WIZ תוכלו לשלוט בבניית הקישורים באתרכם, לבצע אופטימיזציה לאתר, ולשנות את תגי המטה של עמוד הבית ואף להתחבר ל-Google Search Console.

בוורדפרס עבודת קידום האתר תהיה קלה בהרבה מזו בוויקס. מעבר לכך שוורדפרס מאפשרת הטמעה של Google Analytics, היא גם מציעה ספרייה עצומה של תוספים שחלק מהם יעזרו לכם לקדם את האתר. הפלאגין YOAST SEO שהזכרתי במאמר הקודם שלי על תוספים לוורדפרס, מאפשר את כל האופציות הנדרשות לקידום האתר לרבות שינוי תגי META, בניית מפת XML אוטומטית לאתר, ואף מתן עצות בזמן העריכה וכתיבת התכנים לשיפור ה-SEO עם קישורים להסברים מפורטים.
בנוסף, היות שבבסיסה, וורדפרס היא מערכת לניהול תוכן מרובה בפורמט של בלוגים, קידום האתר על ידי העלאת תכנים ומאמרים קל ונוח בהרבה בוורדפרס.

בסופו של דבר, מקדם אתרים מנוסה יוכל לקדם גם אתר וורדפרס וגם אתר וויקס באותה המידה, אך ניכר כי הביצוע שלה בוורדפרס קל בהרבה ולכן וורדפרס מנצחת במבחן ה-SEO.

תוספים/יישומים

תוספים/יישומים הן תוכנות צד שלישי(שלא נבנו על ידי מפתחי המערכת) המאפשרות הרחבה של הפונקציונאלית של המערכת. דוגמה לכך היא תוסף ההופך את האתר שלכם לחנות וירטואלית או תוסף ה-YOAST שהזכרתי קודם.

בוורדפרס תוכנות אלו מכונות תוספים(Plugins), בזמן שבוויקס הן מכונות יישומים(Apps).

וויקס מציעה כמות של כמה מאות יישומים בודדים בגירסת Lite(גירסא קלה שלא מקנה לכם את כל הפונקציות) המאפשרים לכם להרחיב את פונקציונאלית האתר על ידי הוספת פונקציות שונות כמו טופס יצירת קשר, גלריה, רשימות תפוצה וכו'.
ישנם כמובן יישומים אחרים הדורשים מכם תשלום חודשי בגין שירותיהם(כמובן שזה כולל גם תמיכה אפליקציות והפצת עדכונים ושיפורים). למרות שאוסף האפליקציות מוגבל, הם מכסים את רוב התכונות הנדרשות באתרי אינטרנט על סוגיהם.

וורדפרס היא מערכת עם למעלה מ-45,000 תוספים ללא עלות הניתנים להורדה דרך ספריית התוספים. בנוסף וורדפרס מציע מאות תוספי פרימיום בעלויות קבועות וחד פעמיות. אי לכך, אין דבר שאינכם יכולים לעשות בלוורדפרס ולכל פונקציונאליות שאתם צריכים, יהיה לפחות תוסף אחד(אם לא כמה עשרות) שעושה את העבודה בחינם.

אי לכך, במבחן התוספים/יישומים וורדפרס מנצח את וויקס בפער. למרות שוויקס מציעה ספריית אפלקציות, היא לא מתקרבת למבחר העצום של התוספים לוורדפרס.

לינקים שימושיים: 10 תוספים חינמים לוורדפרס 2019

חנות וירטואלית

חנות וירטואלית באינטרנט מאפשרת מכירת מוצרים ושירותים באינטרנט על ידי תשלום בעזרת אשראי / Paypal וכו'.

וויקס מאפשרת רק למשתמשי הפרימיום שלה להוסיף פונקציונאליות של חנות וירטואלית, ולכן משתמשי החינם לא יכולו מלחתילה להריץ חנות באתר שלהם. בנוסף אפשרויות הסליקה מוגבלות מאד. בנוסף וויקס אינה גמישה כמו וורדפרס וכתובה בקוד סגור, מה שאומר שאתם מוגבלים לפונקציונאליות שהמערכת מציעה ולא יכולים להוסיף שום דבר שלכם.

יש כמה אפליקציות צד שלישי המאפשרות הוספת סליקה אך הן כרוחות בעמלות חודשיות ותשלום נוסף.

בוורדפרס,יש כמה תוספים בולטים וחינמים המאפשרים להוסיף את הפונקציונאליות של חנות וירטואלית למערכת אך הבולט שבינהם הוא WooCommerce.
בנוסף לכל תוסף כזה, יש תת תוספים המאפשרים הרחבה של התוסף ומעצם היותה של וורדפרס מערכת בקוד פתוח אומר שבמקרה הכי גרוע, אם חסרה פונקציונאליות כלשהי, תוכלו לשכור מתכנת שיוסיף לכם אותה(ספק אם תגיעו למצב כזה שתצטרכו מתכנת). תתי התוספים של WooCommerce מאפשרים הטמעה של סליקות מקומיות, הפקת קבלות אוטומטית ועוד עשרות – מאות פונקציות נוספות.

אז אם אתם רוצים לבנות חנות אינטרנט מצליחה, שעתידה לצמוח תפנו בלי לחשוב פעמיים לוורדפרס שכן היא הרבה יותר גמישה מוויקס(שלא לדבר על קצת יותר זולה).

אז אחרי כל החפירה, במה לבחור?

את ההשוואה שעשיתי נסכם במילה אחת:

תלוי מה אתם רוצים לבנות.

אנשים שרוצים לבנות אתר סטטי יחסית המהווה מאין כרטיס ביקור או תיק עבודות סביר להניח כי יסתפקו בוויקס החינמית, שכן אם ניקח את אופציית הקמת האתר בחינם, בוויקס העבודה תהיה קלה יותר ללא ידע קודם וללא צורך במפתח.

דוגמאות לאתרים כאלה: תיק עבודות , עמוד מידע , דף נחיתה

יחד עם זאת, אם אתם מחפשים לבנות אתר רציני, שמקודם במנועי החיפוש בצורה אורגנית ועל מנת לאפשר גידול עתידי וגמישות, וורדפרס תהיה בחירה חכמה יותר.

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Share This